Mój prąd dofinansowanie – o co chodzi?
Program „Mój prąd” ma za zadanie umożliwić założenie instalacji fotowoltaicznych poprzez jej dofinansowanie. Głównym celem jest sprawienie, by jak najwięcej osób produkowało energię elektryczną samodzielnie, tj. z mikroinstalacji fotowoltaicznych w swoich domach.
Oczywiście, jak każdy tego typu program, tak i ten ma swoje wymogi. Wśród nich znajduje się m.in. zapis o tym, że wniosek o dofinansowanie Mój Prąd może być złożony wyłącznie na instalacje, które zostały wykonane (sfinalizowane) przed dniem złożenia wniosku. Dodatkowo, wnioski o dofinansowanie Mój Prąd zostaną rozpatrzone pozytywnie tylko dla nowych instalacji – nie zostanie zaś uznane np. zwiększenie mocy już istniejącej instalacji fotowoltaicznej.
Dofinansowanie Mój Prąd 2022
Tegoroczne dofinansowanie na fotowoltaikę Mój Prąd budzi wiele pytań wśród chętnych osób. Część przyszłych wnioskodawców zastanawia się, ile się czeka na dofinansowanie Mój Prąd lub do kiedy jest dofinansowanie Mój Prąd 2022.
Niżej przedstawiamy zatem najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami, które powinny wyjaśnić niektóre z tych wątpliwości dotyczące akcji Mój Prąd dofinansowanie 2022:
- Mój Prąd warunki dofinansowania – jakie są?
- do programu kwalifikują się koszty poniesione w zakresie od 01.02.2020 roku do 31.12.2023 roku,
- Twoja instalacja fotowoltaiczna powinna być już sfinalizowana, tj. zakończona,
- środki mogą być przyznane jednorazowo,
- zamontowane urządzenie musi być nowe (wyprodukowane maks. do 24 miesięcy przed zamontowaniem),
- musisz posiadać potwierdzenie rozliczania się w systemie net-billing.
Jeśli chodzi o Mój Prąd kwota dofinansowania uzależniona jest od tego, co znajdzie się we wniosku (tj. tylko panele fotowoltaiczne lub także inwestycje dodatkowe). Za same panele można otrzymać kwotę 4 tys. złotych, jeśli zaś dojdą do nich także np. magazyn energii bądź system zarządzania energią, kwota ta może sięgnąć nawet 20,5 tys. złotych.
- Jak złożyć wniosek o dofinansowanie Mój Prąd?
Program Mój Prąd dofinansowanie, podobnie jak w latach poprzednich, pozwala na złożenie wniosku wyłącznie w formie online. Pomocny w tej sytuacji będzie tzw. generator wniosków. Jeśli chcesz z niego skorzystać, złóż wniosek o dofinansowanie Mój Prąd tutaj.
Pamiętaj, że do ukończenia składania wniosku niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego.
- Jak wypełnić wniosek o dofinansowanie mój prąd?
Jak wspomnieliśmy wyżej, w samym wypełnieniu pomoże generator wniosków. Jeśli składasz wniosek o dofinansowanie fotowoltaiki Mój Prąd, przy wyborze rodzaju wniosku koniecznie wybierz opcję Wniosek o dofinansowanie ze środków krajowych, a następnie Mój Prąd. Po tym pozostałe, widoczne na pierwszej stronie, pola powinny wypełnić się automatycznie.
Następnie musisz podać swoje dane osobowe oraz informacje dot. instalacji fotowoltaicznej. W kolejnej z zakładek, Dodatkowy zakres, wskaż dodatkowe elementy, o których dofinansowanie chcesz się ubiegać. Nie musisz martwić się zakładką Dofinansowanie – po poprawnym uzupełnieniu poprzednich zakładek, jej pola uzupełnią się automatycznie, dzięki czemu zobaczysz, jakie dofinansowanie możesz uzyskać.
W zakładce Oświadczenia powinieneś/powinnaś odhaczyć, tj. zaakceptować wszystkie oświadczenia, podobnie jak w kolejnej zakładce Umowa, gdzie Twoim zadaniem jest zaznaczenie wszystkich trzech pól.
Najbardziej istotna i zarazem najbardziej skomplikowana część wniosku to zakładka Załączniki, o której więcej piszemy w odpowiedzi na kolejne pytanie.
- Jak uzyskać dofinansowanie Mój Prąd?
Aby wziąć udział w programie Mój Prąd dofinansowanie do fotowoltaiki musisz przede wszystkim złożyć online poprawny wniosek wraz z odpowiednimi załącznikami.
Do załączników należą:
- potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia (wniosku) o przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci elektroenergetycznej, które możesz uzyskać od Operatora Sieci Dystrybucyjnej,
- potwierdzenie Twojego rozliczania się za wytworzoną lub pobraną energię elektryczną na zasadach tzw. net-billingu, które powinno być podpisane przez Ciebie oraz przedstawiciela sprzedawcy energii elektrycznej,
- odpowiednie faktury bądź paragony imienne na dostawę i montaż instalacji oraz dodatkowych elementów (o ile zostały wskazane w zakładce Dodatkowy zakres). Dodatkowo powinieneś/powinnaś przedstawić potwierdzenie opłacenia tychże faktur/paragonów.
- zaświadczenie OSD, którego wzór znajdziesz tutaj,
- protokół odbioru prac od wykonawcy (wzór w tym miejscu),
- dokument potwierdzający zgłoszenie montażu bądź uruchomienia magazynu energii elektrycznej do OSD.
- Dofinansowanie Mój Prąd do kiedy można złożyć wniosek?
Nabór wniosków do fotowoltaika dofinansowanie Mój Prąd trwa od 15.04.2022 roku do 22.12.2022 roku (z opcją przedłużenia).
- Dofinansowanie Mój Prąd jak długo się czeka?
Ze względu na duże zainteresowanie programem na stronie rządowej można znaleźć informację o tym, iż procesowanie poprawnie złożonego wniosku w akcji dofinansowanie do fotowoltaiki 2022 Mój Prąd może trwać nawet 300 dni roboczych.
- Jak sprawdzić dofinansowanie Mój Prąd?
Status swojego wniosku możesz sprawdzić na stronie https://mojprad.gov.pl, korzystając ze specjalnej wyszukiwarki:
Warunki dofinansowania:
- Instalacje niezakończone przed dniem 23.07.2019
- Dofinansowanie udziela się na instalacje, które zostały zakończone przed dniem jego
złożenia wniosku - Dofinansowanie udzielane jest jednokrotnie oraz nie może być udzielone na instalacje,
które są sfinansowane lub realizowane z innych środków publicznych w tym programu
„czyste powietrze” - Warunkiem wypłaty pieniędzy jest akceptacja wniosku o dofinansowanie przez NFOŚIGW
oraz zatwierdzenie przez Ministra Energii - Urządzenia muszą być instalowane jako nowe, wyprodukowane w ciągu 24 miesięcy przed
montażem - Beneficjent zobowiązany jest do eksploatacji urządzeń w ciągu 3 lat
- Nie wymaga zabezpieczenia wierzytelności