Program Moje Ciepło
Dofinansowania pomp ciepła w 2020 roku z programu Moje Ciepło są realizowane ze środków zgromadzonych w Funduszu Modernizacyjnym. Państwowy program jest skierowany przede wszystkim do osób fizycznych (indywidualnych inwestorów), które chcą zredukować koszty eksploatacyjne budynków związane ogrzewaniem i jednocześnie dbać o środowisko. Celem programu Moje Ciepło (dofinansowanie do pomp ciepła) jest wspieranie ogrzewnictwa indywidualnego i rozszerzenie energetyki prosumenckiej. Program obejmuje zarówno obszary powietrzne, wodne i gruntowe (pompy ciepła) w nowo wybudowanych budynkach przeznaczonych do celów mieszkalnych (budynki jednorodzinne).
Dofinansowanie do pomp ciepła 2022 – najważniejsze informacje
Dofinansowanie do pomp ciepła, rozumiane jako wsparcie państwowe zarówno do zakupu instalacji, jak i do montażu w budynkach jednorodzinnych (nowych) bezpośrednio wpływa na ograniczenie tak zwanej niskiej emisji. Emisja szkodliwych pyłów i gazów powstających podczas ogrzewania domów za pomocą nieefektywnych źródeł ciepła przyczynia się do pogorszenia stanu powietrza. Program Moje Ciepło propaguje odnawialne źródło energii (OZE) jako ekonomiczną i ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych metod ogrzewania budynków.
Wniosek o dofinansowanie pompy ciepła – jakie przedsięwzięcia są wspierane?
Państwowy program Moje Ciepło współfinansuje zakup i montaż wyłącznie nowych (nieużywanych) pomp ciepła. Warto wiedzieć, że dotyczy to zarówno pomp gruntowych, jak i powietrznych. Bez względu na rodzaj pompy, instalacja musi być wykorzystywana do ogrzewania ciepłej wody użytkowej lub ogrzewania budynków jednorodzinnych (mieszkalnych).
Pompy ciepła dofinansowanie – szczegółowe informacje
Co wchodzi w skład dofinansowania? Aby uniknąć problemów dotyczących rozliczenia, warto szczegółowo zagłębić się w informacje o programie Moje Ciepło. Przede wszystkim program zapewnia wsparcie na zakup i montaż nowych pomp ciepła typu woda-woda i grunt-woda. Wsparcie obejmuje nie tylko samą pompę wyposażoną w osprzęt, ale również zbiornik akumulacyjny nazywany buforowym, a oprócz tego zbiornik (także z osprzętem) przeznaczony do cwu, czyli ciepłej wody użytkowej.
Pompa ciepła dofinansowania w 2022 roku – pompy typu powietrze-powietrze i powietrze-woda
Ponadto program Moje Ciepło zakłada współfinansowanie kosztów związanych z montażem i zakupem tak zwanych pomp powietrze-powietrze, których zasada działania obejmuje system całego budynku. Współfinansowanie obejmuje również osprzęt do instalacji. Ostatnim typem pomp są urządzenia powietrze-woda. W ramach wsparcia można liczyć na współfinansowanie zarówno zakupu i montażu urządzenia, jak i zakupu zbiornika buforowego (akumulacyjnego), osprzętu instalacji, a także zbiornika centralnej wody użytkowej wyposażonego w sprzęt.
Dofinansowanie do pompy ciepła nowy dom – ważny warunek
Aby spełnić warunki programu Moje ciepło w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych nie mogą być zamontowane źródła ciepła wykorzystujące paliwa stałe. Ten warunek dotyczy całego okresu przeprowadzania inwestycji.
Pompy ciepła dofinansowania – formy wsparcia i terminy składania wniosków
Wnioskodawcy, którzy prawidłowo wypełnili i złożyli wniosek w terminie mogą liczyć na współfinansowanie w formie dotacji w zakresie do 30% lub do 45% (posiadacze Karty Dużej Rodziny) wszystkich kosztów kwalifikowanych. Należy jednak zaznaczyć, że maksymalna kwota wsparcia to 21 tysięcy złotych (dotyczy to jednej inwestycji, która jest współfinansowana z programu Moje Ciepło). Od czego zależy wysokość dofinansowania? Przede wszystkim od rodzaju pompy, która została wykorzystana w trakcie inwestycji i od wspomnianej wcześniej Karty Dużej Rodziny (lub jej braku). Składanie wniosków o współfinansowanie inwestycji związanej z zakupem i montażem pompy ciepła odbywa się w tak zwanym trybie ciągłym, który rozpoczął się 29.04.2022. Planowane zakończenie przyjmowania wniosków zostało wyznaczone na dzień 31.12.2026 lub do dnia, w którym pula środków zostanie wyczerpana.
Dopłaty do pomp ciepła w ramach programu „Moje Ciepło”
Nowy program dopłat ma ruszyć w I lub II kwartale 2022 r. W ramach programu można będzie uzyskać:
- 7 tys. zł – przy zakupie i montażu powietrznej pompy ciepła,
- 21 tys. zł – przy zakupie i montażu gruntowej pompy ciepła.
Dopłata uzyskana w ramach programu Moje Ciepło nie może przekroczyć 30 proc. kosztów kwalifikowanych. Pieniądze będzie przyznawać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Według NFOŚiGW z programu skorzystają także osoby, które już mają pompę ciepła. Można będzie bowiem uzyskać refundację kosztów kwalifikowanych poniesionych od dnia 1 stycznia 2021 r.
Na dopłaty do pomp ciepła mogą liczyć tylko właściciele lub współwłaściciele domów spełniających wyśrubowane normy energooszczędności. Są one ostrzejsze niż obowiązujące od 2021 r., surowe normy dla nowych budynków zapisane w warunkach technicznych WT 2021. Jak wyjaśnia NFOŚiGW w rozmowie z portalsamorzadowy.pl:
- dziś nowe domy jednorodzinne mogą mieć zapotrzebowanie na energię nieodnawialną (współczynnik Ep) na poziomie maksymalnie 70 kWh/m2 na rok,
- w pierwszym roku funkcjonowania Mojego Ciepła na dopłaty mogą liczyć budynki z Ep na poziomie maksymalnie 63 kWh/m2 na rok,
- w kolejnych latach dotacje będą przyznawane tylko budynkom z Ep na poziomie maksymalnie 55 kWh/m2 na rok.